O třech zlatých dukátech
„Tak Marceli, jdeme spát,” zavelel jsem po výborné večeři, u které jsme si se Standou připomínali rodinné příběhy a Marcel nás se zaujetím poslouchal. Bylo vidět, že Marcel je už dosti unavený z dlouhé sem. Přesto se bránil tomu, aby byl poslán spát, když tady bylo tolik veselí.
„Mosíš jít spát, havrlante, abys zítra byl svěží na to lyžování,” domlouval mu Standa.
„Ale já... já bych chtěl na dobrou noc nějakou pohádku,” kňoural Marcel.
Normálně by stačil příběh z Večerníčků, ale tady televizi zapínají jen svátečně.
„Ty bys chtěl poudačku?” podivoval se Standa.
„Jo!” kývl hlavou Marcel.
O třech zlatých dukátech
Žili, byli, jednou v Harrachově tři kuci, Lojza, Frantik a Vincek a ti se vydali proti proudu Mumlavy chytat pstruhy. Bejvaly zde tůně, kde se dařilo rybám. Skrývali se tu před dravým proudem říčky. Ti kuci byli velcí kamarádi, šprýmaři a lumpíci. Pro kdejaký špás byli horlivý a stáli za kdejakou vylomeninama. Často za to dostávali vejprask od svejch ustaranejch rodičů.
„Co jednou z vás haverlanti bude!” strachoval se starostlivý pan učitel ve škole, když jim domlouval. Ale nic nezmoh, kuci dál rostli jako dřejví v lese, jak se tady u nás poudá.
Tenkrát byl hezký letní den. Slničko svítilo a voda v říčce tiše bublala. Kuci došli na krásnou mýtinku na břehu Mumlavy. Odhodili svoje věci a nadšeně si prohlíželi řeku. Sledovali stříbrné hřbety pstruhů hemžících se těsně pod hladinou. Tlamičkami lapali hmyz utopený v divoké vodě.
Kuci si vyhrnuli nohavice a rukávy. Potichu, opatrně vklouzli do vody. Chtěli být nenápadní, protože chytali ryby do ruky. Zkoušel jsi to někdy Marceli? To není žádná lehká věc.
Prvním úspěšný byl Vincek. Byl taky ze všech tří nejhbitější. Ulovil drobnou mřenku. (Mřenka je taky horská ryba, kolem úst má šest vousu, k jídlu moc není, je samá kost. To pstruzi jsou mnohem lepší.) Nechtěl ji nejdřív pustil zpět, když mu kuci rozmlouvali, ať ji nechá.
Pak chytil prvního pstruha Frantík a po něm Vincek. A pak znovu Frantík a Vincek pak další dva hned po sobě. Lojzovi se nedařilo. Nechal toho a šel o kousek dál. Třeba tam bude mít větší štěstí, říkal si.
Vzal tu věc do ruky a nevěřícně ji zkoumal. ‚Kdo to tu mohl nechat?!‘ kroutil hlavou. Vzal ji jako trofej z lovu a nesl ji ke klukům.
Frantík se první k němu přidal ke zkoumání: „Ukaž! Kdes to našel?” vyptával se.
„Támhle proti proudu na kameni ležela,” ukázal prstem na velký kámen.
Frantík ji vzal do ruky a zjitil: „Koukám, je už naditá. Stačí jenom zapálit.”
„Vincku, dej sem sirky. Vyzkoušíme ji.”
Jak sem říkal, nebyli to žádný upejpavý kuci. Pořádný raubíři to byli. Zapálili dýmku a první si bafl Francek. Bejlý dým se linul z ní vzhůru, ani si nevšimli, že zakryl ouplně celé nebe nad nimi.
„A co já? Já ji našel. Já, chci taky!” vytrhl ji Vinckoj z pracek Lojza. Ten bafl tak silně, že mlha zhoustla tak, až se navzájem sobě kuci ztratili.
Volali se. Přesto nebyli schopni se sejít. Každý šel trochu jiným směrem. Fajfka zůstala v rukou Lojzka, kterému došlo, že to nebude obyčejná fajka.
“Kuci, to je Krakonošova fajfka.”, volal do mlhy, ale bez sebemenší odezvy.
Lojza tápal v mlze. Hledal odhozený batoh na břehu Mumlavy, a přitom přemýšlel: ‚Tohle není žádná sranda. Znepřátelit si Krakonoše by bylo neštěstí. Musíme mu tu dýmku vrátit. Krakonoš by se mohl pomstít celé vsi.‘
‚Mlha se drží v oudolí,‘ uvažoval, ‚Když půjdu nahoru do kopce, najdu cestu z ní a možná se setkám s kluky. Společně pak fajfku odneseme Krakonoši.‘
Tak se Lojza vydal přímo do prudkého svahu, přitom volal jména kamarádů, avšak po nich nebylo ani památky. Už skoro vzdával, když zaslechl usedavý pláč. Šel tím směrem a objevil na všech čtyřech zakleklého Vincka.
Po tváři mu tekly slzy a pořád opakoval: „Teď už mě táta opravdu zabije! Jestli ho nenajdu, bude se mnou amen. Domů se nemůžu vrátit bez něho.”
“Co tu hledáš? Vincku!” vyjekl Lojza radostí, že alespoň jednoho kamaráda našel.
Vincek se dal do ještě většího bědování a přitom bouchal rukama do země: „Hledám tátův lovecký tesák, který dostal za odměnu od pana hraběte.”
„Ty jsi vzal tátoj, ten památeční nůž?”, vyhrkl zděšením Lojza, „Proč jsi ho sem bral?”
„Chtěl jsem s ním pak vykuchat ty pstruhy.”, vysvětloval smysl svého činu Vincek.
Lojza klekl ke svému druhu a společně s ním začal hledat.
„Jaks ho vlastně stratil?” vybídl Lojza Vincka k vyprávění. Soustředěně vnímal jeho vyprávění a snažil se pochopit sled událostí. Mohlo by jim to pomoci najít drahocenný předmět.
Vincek mu ukázal na kládu ležící deset kroků od nich: „Támhle jsem klopítnul, když jsem bloudil tou nejhustší mlhou. O tamtud se skutálel po svahu dolů.” Ukázal na druhou stranu k statnemu horskému javoru.
Jako zázrakem, jak tím směrem ukázal, pronikl korunami stromů přímý sluneční prst a v dáli se zablištilo na kmeni toho stromu světlo. Jako maják je ta zář lákala k sobě. Vydali se blíže k ní a spatřili nevidanou věc. Ke kmeni byl připíchnutý dozlatova zářící javorový list a právě tou hledanou kudlou.
‚Jak se to stalo? Jak je to možné? Jak je ten list neskutečně září?‘
Byla by to dost velká náhoda, kdyby sám od sebe ten nůž vyletěl z batohu Vincka, za letu utrhl ten list z javoru a přišpendlil jej na kmen. Bylo jasné oběma.
Rychle se tedy chopili nože a se rozběhli rychle pryč. Už nebyli kurážní jako dřív. Utíkali, co jim nohy stačily. Běželi nahoru ke dvěma skalám. Proč? Snad tam hledali ochranu podobnou hradním zdem.
A jak tak běželi podél skal, utrhlo se několik kamenů, které se zřítili do temné strže. Tehdy zaslechli volání o pomoc. Vrátili se tedy na okraj černé díry a teprve pak uviděli na dně svého ztraceného kamaráda.
Vyprávěl jim, jak v mlze neviděl na cestu a jak sklouzl po kamení sem dolů. Vyškrábal by se nahoru, ale ujížděl mu pod nohama svah. Už ztrácel naději, že ho tady někdo kdy nenajde.
Ale jak mu pomoc, aby taky neuvázli v pasti. Přemýšleli hoši.
„Ale jsem já zapomnětlivec!”, vykřikl Lojzko a ponořil ruce ve svém saku.
„To mi dala paňmáma. Prý abych byl trochu užitečný! Beztak žádný ryby nepřinesu. Tak ať přitáhnu aspoň otep roští. Na! Chytej konec, kamaráde! Vytáhneme tě.”, hodil mu dolů provaz.
Společnou pomocí byl Francek venku natotata. Přátelé se objímali v radostném shledání.
Další jejich kroky vedli až na holé místo blízko pramene Labe.
„Lojzko, máš pravdu! Fajfku musíme vrátit Krakonošovi. Avšak kde ho najít?”, unavený Francek už neměl moc síly a chutě jít dál.
Posadil se na kámen a nahlas uvažoval: „Musíme docílit, aby on přišel k nám.” vysvětloval dál, “Mám nápad. Vzpomínáte, jak v Americe se svolávali indiáni. Četli jsme to v té knize od Karla Maye. Uděláme oheň a pomocí mokrých březových větví vyvoláme kouřové signály. Toho si jistě všimne i Krakonoš na Sněžce.”
Jak řekl, tak udělali. Dávali pozor, aby se oheň nerozšířil. Krakonoš je celou dobu pozoroval, jak si počínají. Upřímně se smál pod vousy. Protože celou dobu od řeky až sem šel s nimi, věděl o každém jejich činu. Krakonoš ví totiž vše a co neví, tak mu vykráká jeho sojka.
Vlastně, kdyby Lojzko nenašel tu fajfku, asi by je už dávno zahnal domů do chalupy. - Kdo má lovit v jeho rajonu pstruhy! - Zrovna, když si Krakonoš chtěl v Mumlavě svlažit čelo, objevil se Lojzko a tak rychle se stal neviditelným, ale přitom zapomněl na fajfku na kameni. A když už Lojzko s hochy začali kouřit, rozhodl se Krakonoš, že chlapce podrobí zkoušce, jestli ho budou hledat a sami se přitom napraví.
Bylo načase se jim zjevit. Brzy bude večer a rodiče hochů budou mít strach. Na horách musí být člověk opatrný.
„Co tu děláte haverlanti!” zaburácel na ně.
Chlapci rozklepaným hlasem vysvětlovali: „Hledáme Vás jasný pane. Našli jsme dole u řeky Vaši fajfku.”
Lojza v natažené ruce mu ji opatrně předal a Krakonoš si ji naoko zachmuřeně prohlížel. Předstíral, že se mu nějak nelíbí.
Všichni kluci si pokorně klekli a prosili o odpuštění. Moc dobře tušili, že si Krakonoš všiml, že tabák je vykouřený. Franzek se dal na vysvětlenou: „Omlouváme se Vám Krakonoši. My jsme tabák vykouřili. Nebyli jsme vůbec hodní Vaši důvěry. Slibujeme, že od teď necháme svých zlých skutků a začneme se vzorně chovat.”
Všichni tři svorně souhlasem kynuli hlavou.
Utrhl tři lístky osiky (To je ten strom s kulatými listy, co ve větru s o sebe otírají a ševelí.) a každému z nich dal jeden. Pak jim nakázal, aby jej pevně sevřeli v dlani a zavřeli oči.
Asi by tak klečeli dodnes, kdyby je nevybudil známý hlas oči zase otevřít.
„Co tady zase děláte? To je vaše nějaká další neplecha?”, podivovala se nad jejich zvláštním chováním Bětka od Zímů.
Kuci zjistili, že už nejsou v Krakonošově. Avšak klečí před školou s nataženou rukou, jako by byli žebráci, stím rozdílem, že jejich dlaně nebyly prázdné. Měli v nich tohle.
Standa ukázal Marcelovi zlatý kulatý peníz. „Jinak od té doby všichni tři dobře studovali a pomáhali svým rodičům. Všichni nad jejich proměnou žasli a jejich příběhu s Krakonošem museli uvěřit. Já sám jsme ten příběh slyšel od dědy Aloise. A ten zlatý dukát je skutečně z krakonošova osikového listu. Nevěříš? Tohle nebyla jen pohádka.”
Už bylo na čase, aby uvěřil, že tady v Krkonoších se dějí často zázraky, které má nasvědomí spravedlivý pán hor.
„Tak dobrou noc Marceli, hezké sny!”
Komentáře
Okomentovat